d, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.
Jakie są rodzaje szkoleń BHP
Jedną z głównych usług oferowanych przez firmy działające w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy jest przeprowadzanie szkoleń BHP. Zapewnienie pracownikom kursu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z wielu obowiązków pracodawcy. Szkolenia BHP można podzielić na kilka rodzajów kursów, które są odpowiednio dobierane do uczestników takiego szkolenia. Można wyróżnić wstępne szkolenia BHP, które są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym zakładzie, firmie lub przedsiębiorstwie. Istnieją także okresowe szkolenia BHP, które trzeba powtarzać od czasu do czasu, w zależności od tego, na jakim stanowisku są zatrudnieni pracownicy. Szkolenia BHP mogą być przeprowadzane w formie standardowych spotkań seminaryjnych lub w formie online na specjalnie do tego przygotowanej platformie internetowej. Rodzaje poszczególnych szkoleń BHP są wyróżnione ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, można więc wymienić szkolenia dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, dla pracodawców, czy też dla pracowników biurowych.
Zadania PIP
PIP jest skrótem, który oznacza Państwową Inspekcję Pracy, stanowiącą polski organ nadzoru. Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest, przede wszystkim, nadzór oraz kontrola nad przepisami dotyczącymi prawa pracy. Same przepisy regulujące obowiązki pracowników oraz pracodawców znajdują się w Kodeksie Pracy. Jednym z aspektów zawartych w przepisach prawnych jest regulacja spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się właśnie, między innymi, sprawdzaniem czy w danej firmie i zakładzie są przestrzegane odpowiednie przepisy BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy, który jest zawarty w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego szkolenia BHP. Pracownik, który ukończył wstępne szkolenie BHP, otrzymuje specjalną kartę zaświadczającą o odbytym szkoleniu. Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić dokumenty zaświadczające o odbyciu przez pracowników oraz pracodawców odpowiednich szkoleń BHP. Pracodawca powinien więc zadbać o szkolenia BHP zatrudnionych pracowników.
Czym są szkolenia BHP
Pracodawca posiada wiele obowiązków względem zatrudnionych pracowników, które wynikają bezpośrednio z przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniego szkolenia BHP zatrudnionemu pracownikowi. Szkolenia BHP są przeprowadzane przez specjalne firmy, które zajmują się świadczeniem usług z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy wraz z ochroną przeciwpożarową. Pracodawca również posiada obowiązek wzięcia udziału w specjalnym szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP są o tyle ważne, że pomagają w zachowaniu właściwych warunków w miejscu pracy oraz dostarczają pracownikom odpowiedniej wiedzy, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Przestrzeganie odpowiednich zasad BHP w firmie, przedsiębiorstwie czy nawet w różnych instytucjach jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa poziom bezpieczeństwa pracujących osób w danym miejscu. Szkolenia BHP można podzielić na kilka rodzajów, gdzie każdy z kursów jest przeznaczony do określonej grupy uczestników.